Gizemli Bilim Sınavı Hakkında

Biliyorsunuz ki Boğaziçi MIS’e geçmek için en önemli kriterlerden biri “Bilim Sınavı”

Peki nedir bu bilim sınavı ? Adı pek bir korkutucu pek bir heybetli ,sınavda atom parçalatacaklarmış gibi bir hava yaratıyor.

Ben sınava girmeden önce yatay geçişle ilgilenen hocaları sürekli mail ve telefon yoluyla rahatsız ettim “Bilim Sınavı” hakkında bilgi almak için ancak sanki sorular kozmik odada saklanıyormuş gibi pek içimi rahatlatacak bir şey söylemediler.O yüzden bu yazıyı yazıyorum ki , hem yeni adaylar sürekli hocaları rahatsız etmesin , hem de bu gizemli sınav yüzünden stres yapmasınlar.

Öncelikle sınavın sizin başarıyla geçmenizdeki etkisine bir bakalım ;

Benim hocalardan öğrendiğim kadarıyla, yatay geçişin başarıyla sonuçlanması için 3.40/4.00 barajını geçmeniz gerekiyor. Ancak bu 3.40 , Genel Not Ortalaması olan 3.40 değil. Kendi oluşturdukları bir puanlama sistemi. Her kriteri bir katsayıyla çarpıp 4.00 üzerinden değerlendiriyorlar. Mesela , (bilim sınavı puanı x 0.40) + (GNO x 0.40) + (Mülakat x 0.20) = Yatay Geçiş Puanı.

Bu konuda herhangi bir yasal açıklama yok. Yazdığım kat sayılar tamamen hayalidir. Ancak bildiğim kadarıyla Bilim Sınavı ve GNO önemli bir katsayıya sahipken , mülakat onlara kıyasla daha az bir kat sayıya sahip.

Sınav nasıl uygulanıyor ?

Sınav Hisar Kampüsünde bölüm binasında , MIS katında yapıldı. Sınava 3 kişi girdik , bir tanesi okulumdan sınıf arkadaşım idi diğeri ise Yeditepe’de 2.sınıfa geçecek olan bir arkadaştı.

Biz 3.sınıfa geçtiğimiz için bize sorulacak sorular ve diğer arkadaşa sorulacak soruların farklı olacağını düşündük ancak öyle olmadı , herkes aynı sorulardan sorumlu tutuldu.

Soruların hepsi klasik idi , kimisi çok kısayken kimileri uzundu. 1 saat 30 dakikaya yakın bir süre tanındı. Gergin bir ortam yoktu.

Elbette sınav İngilizce’ydi. (Duyduğuma göre bir önceki sene başvuran adaylar sınavdaki İngilizce terimleri anlamak da zorluk çekmiş , sorularla pek ilgilenememişler o yüzden )

Sınavda neler soruluyor ?

En çok bunu merak ediyorsunuz eminim !

Soruların çoğu genel bir bilgiye dayalıyken 2.sınıf derslerinden pek soru yoktu.Çoğunlukla 1.sınıf temel derslerden çıktı.

Hatırladığım kadarıyla Micro Economy‘den bir soru vardı. Hepinizin bileceği VC,FC formülleriyle cost hesaplama sorusuydu. Micro okuyan herkes bu soruları çözmüştür,hani bir tablo oluyor siz de formülleri kullanarak boşlukları dolduruyorsunuz. (Ben o dersi göreli 2 sene geçtiği için üzerinden , formülleri hatırlayamadım ve soruyu yapmadım)

Unutmadan söyleyeyim önümüze 10dan fazla soru geldi ancak bunlardan sadece 6 tanesini seçip çözmemiz istendi. Eminim doğru yanıtlayabileceğiniz en az 3 soru bulursunuz oradan.

Marketing‘den bir soru vardı 4P’yi soruyordu. Bunları kullanarak bir araba firmasında ne gibi kararlar verebilirsiniz satışları arttırabilirsiniz diye soruyordu. Oldukça yoruma dayalıydı bu soru.

Bunun dışında hatırlayabildiğim en az 3 tane Programming sorusu vardı. Sorular güzel hazırlanmıştı oldukça açık bir şekilde tanımlanmıştı yapmanız gereken.(Genelde programming sınavlarında en büyük sıkıntıdır , hocanın neyin istediğini bilmemek) Soruları yanıtlarken herhangi bir dil zorunlu kılınmamıştı. Sadece OOP dillerinden birini kullanmanız gerekiyordu Java veya C# farketmez. Hatta kimi soruları pseudo code ile yazabilirsiniz.

Sorulardan aklımda kalanlar bunlar , ben en çok yazılım sorularından puan kaptım sanırım. 6 sorunun 6’sını da yanıtladım.Sınav sonucumu bilmiyorum , açıklamadılar ama herhalde %80’ini yapmışımdır.

*Bu sınavdan sonra mülakata giriyorsunuz , mülakatta sıkıntı yaşayacağınız bir durum yok . Kendinizi anlatıp hocaların sorularına yanıt veriyorsunuz bir bilgi ölçme söz konusu değil.

** Bunları başarsanız bile TOEFL vermediyseniz , YADYOK sınavına girip minimum puanı geçmeniz gerekmekte. Aksi takdirde ne yazık ki yatay geçiş talebiniz ret edilir.

6 yorum

 1. boğaziçinde bir mühendislik bölümüne geçiş yapmak istiyorum, okula gidip ayrıntılı bilgi almam gerekir aslında ama öncesinde mailleşeceğim veya telefonla bilgi alabileceğim kimseye ulaşamadım. siz fakülte sekreteriyle mi görüştünüz? birde bu yatay geçişi onaylayan kurulda kimler var onları öğrenebilir miyim? teşekkürler

  1. Ben bolum sayfasindan rastgele hocalara mail attim uzn bir sure yanit gelmeyince telefonla aradim. İlgili hocaya yonlendirdi aradiklarim. Sagolsunlar cok yardimci oldular , iyi niyetli insanlar. Mulakat yapan 3 kisiydi onlar ilk karari veriyor sonra bolum toplantisinda ve senatoda gorusulup onay aliniyor.

 2. inşaat mühendisliği için gno:2.80, tno:3.00 gözüküyor ama bundan daha yüksekle alıyordur değil mi? yani onlar temsili düşük rakamlar. Forumlarda 3.90dan aşşağısıyla girilmez yorumları okudum ama efsane mi bilmiyorum..
  birde 2012-2013 yerleştirme sonuçlarında sadece endüstri ve ee den seçilen olmuş. Diğer bölümler içinde 3er kontenjan açılmış aslında.. Belirtilen şartları gerçekleştiren olsaydı yerleşirdi değil mi? Çok soru sordum, kusura bakmayın, cevap verdiğiniz için çok teşekkürler
  http://www.boun.edu.tr/tr-TR/Content/Ogrenciler/Ogrencilere_Duyurular.aspx?LoadModule=News&NewsID=503&Filter=true

  1. Elbette minimum GNO’dan daha yüksek puanla başvuranlar olacaktır ancak İnşaat Mühendisliğinde 3.90 ortalama yapmak ne kadar kolay ? Zannetmiyorum 3.90 yapan 3 kişi başvursun kontenjan dolsun. EM ve EE’den girenlerin ortalamalarını öğren en iyisi.
   Sanırım bizim bölümün geçiş koşulları diğerlerine göre daha hafif çünkü diğer bölümlerin listelerine baktığımda ÖSS Puanı yüzünden giremeyen vardı sanırım.
   Bizim kriterlerde ÖSS puanı yoktu sanırım. Ben YGS de 110.000’inci oldum.Bölüm YGS puanıyla alıyordu. LYSde 10.000’inci oldum. Derece olarak bakarsan bi fark yok çünkü YGS ile girenler de ilk 20.000den girmiş yanılmıyorsam.

 3. Ve son olarak öss puanınızla boğaziçinin puanı arasında ne kadarlık bir fark vardı? çünkü istediğim bölümün taban puanının %80 ine denk geliyor kendi puanım, bu konuda epey endişeliyim sanırım kabul edilmezsemde bu sebeple olacak

 4. bahadire · · Cevapla

  Tam hatırlamıyorum ama boğaziçi MIS YGS-6 ile alıyordu ve ilk 8.000’den almıştı diye hatırlıyorum.
  Ben YGS-6’da 100.000 idim. LYS-TM’de ise 12.000’idim.
  Ona bakmıyorlar bildiğim kadarıyla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: