Boğaziçi Üniversitesi MIS’e Yatay Geçiş Hk.

Son günlerde bu konu hakkında tanıdığım tanımadığım pek çok MIS öğrencisinden sorular alıyorum. Hepsine tek tek cevap vermektense bu konuda bir blog açmak daha mantıklı geldi. Böylece bilgi ve tecrübe herkes için kolay erişilebilir olmuş olacak diye düşündüm.Kendi kişisel tecrübelerimden yola çıktığım için hep Boğaziçi Üniversitesi’ni görebilirsiniz bu sayfada ancak bu yazdıklarım her üniversite için hemen hemen aynıdır.

Şimdi kendimce naçizane tavsiyelerde bulunacağım ilgilenen arkadaşlar için ,

1 – Şu anda okuduğunuz okulunuzu ve bölümünüzü sevin !

Bu çok önemli çünkü bugün sahip olduğunuz başarı sizi Boğaziçi Üniversitesi’ne yatay geçişte başarıya taşıyacaktır. Unutmayın sahip olduğunuz GNO/GPA bu noktada çok önemli.

Unutmayın ki , yatay geçiş denemeniz başarıyla sonuçlanmayabilir ve siz de şu an okuduğunuz yerde okumaya devam etmek zorunda kalabilirsiniz. O yüzden kafanızda asla bulunduğunuz yeri kötülemeyin. Sonuçta bulunduğunuz yere de emek vererek geldiniz , belki de bir hayalinizi gerçekleştirdiniz….

2 – Bu planınızı fazla duyurmayın …

Bu tavsiyeme uymanız pek çok açıdan faydalı olacaktır sizin açınızdan. Öncelikle “Abi ben yatay geçiş yapacağım yaa buralarda kalmam” dediğiniz vakit geri dönüşü olmayan bir yola girersiniz. Şimdi sıkıysa girme o istediğin üniversiteye, seneye arkadaşlarının yüzüne nasıl bakacaksın ? Yedirirler adama o lafları 🙂 Önce göreceli olarak daha düşük üniversitelere kaydolup daha ilk dönemde yatay geçiş hayallerini dilinden düşürmeyen nice yiğitler heba oldu bu yollarda … Dikkat et sen de onlardan olma !

Yatay geçiş gerçekten kolay bir iş değildir, neden ? Çünkü üniversiteler her bölüme , dönemlik 2-3 öğrenci kabul ederler. Anadolu üniversitelerinde bu 10-15 olsa da İstanbul’da 3’ü çok zor geçer. Şimdi çıkıp bölümdeki herkese “Ben yatay geçiş yapıyorum gelin millet” demek ne kadar mantıklı olur ?

Ha öyle herkesten saklayıp stres yapmanıza da gerek yok sorana söyleyin zaten hak eden kazanır,fazla gerilmeyin yani…

3 – Çok iyi araştırın !

Girmek istediğiniz üniversitenin koşullarını ve yönetmeliklerini iyice okuyun. Bir, bazen iki senelik çalışmalarınız ve hayalleriniz gözünüzden kaçırdığınız bir satır arası notundan ötürü suya düşebilir. Dikkatli olun !

Boğaziçi Üniversitesinin Yatay Geçiş Yönetmeliği 

Burada gözüme çarpan önemli maddeler :

(3) Destek ve hazırlık sınıfları ile yaz eğitimi hariç, en az bir eğitim-öğretim yılını veya ilk iki yarıyılını başarı ile bitirmiş öğrenciler Üniversitenin programlarına yatay geçiş yapmak için başvuruda bulunabilir. (1.Sınıf bitmiş olmalı)
(4) Lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılmaz. (Üstteki madde ile bu birleşince anlamı şu ki , yalnızca 1 ve 2. sınıf sonunda başvurabilirsiniz)

a) Kurumlar arası yatay geçiş, yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki diploma programları arasında ve YÖK tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde ilan edilen takvime göre yapılır.(Yani 4 yıllıktan 4 yıllığa geçebilirsiniz)

c) Yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 4.0 üzerinden 2.5 (100 üzerinden 75) olması şarttır. (Bakın bu okulun şartıdır ancak her bölümün özel şartı mutlaka olur, mesela Boğaziçi MIS için 3.40/4.00 minimum GNO şarttır)

d) Öğrenci geçiş yapacağı bölüm tarafından verilen bir yazılı sınava, bu sınavda başarılı olduğu takdirde bir mülakata katılır. (Demek ki Bilim Sınavına gireceksiniz)

c) Okumuş olduğu her dönem için 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde belirtilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili derslerinin dışında en az oniki kredilik geçiş kredisi verilebilecek derslerinin olması ve bu derslerin her birini en az CC (100 üzerinden 70) notuyla tamamlamış olması(CC’den düşük dersiniz varsa burada okumayı bırakın demek)

EkşiSözlük candır , burada da pek çok bilgi bulabilirsiniz genel anlamda. En azından süreç içerisinde nasıl davranmanız gerektiğine dair fikir verir buyurun buradan başlayın okumaya , tıklayınız.

10 yorum

 1. YGS veya LYS puanlarına bakılıyor mu?

 2. Esra kazanbaş · · Cevapla

  Merhaba, Boğaziçi’nde ki sözlü bilim sınavıda mı İngilizce yapılıyor acaba?

  1. Merhaba,bütün aşamalar İngilzice ancak mülakat olarak adlandırılan kısım bölüm hocalarıyla sohbet olarak gerçekleşiyor. Kendinizi anlatıyorsunuz. Oral Exam tarzı bir durum yok yani.

 3. Merhaba ben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde MIS okuyorum yatay geçiş yapmak istiyorum İstanbul,Ankara gibi büyük şehirlere.Ki Ankara’da Yıldırım Beyazıt var İstanbul’da da Boğaziçi ve bir sürü özel üniveriste var.Benim GANO=3,44. Yerleşme durumum nedir nasıl olur yardımcı olursanız çok sevinirim.Birde Kadir Has Üniversite’ne geçmiş olsam ücretli olarak mı okuyacağım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Özel üniversitelerin burslu programlarına yatay geçiş yapmak mümkün mü bilmiyorum. Ancak geçtiğiniz okulda ortalamanızı yüksek tutarsanız Kadir Has’ta 3.90-.95 idi sanırım üstün başarı bursu alabilirsiniz.
   Not ortalamanız güzel, Boğaziçi’ne başvurun. Şansınızı denemiş olursunuz,kaybedecek bir şey yok.

 4. merhaba,umarım cevap yazarsınız diyerek başlamak istiyorum.Ben Bilkent üniversitesi uluslararası ilişkiler 1. sınıf öğrencisiyim,bu yılın sonunda Boğaziçi üniversitesine geçiş yapmak istiyorum suan ilk dönem ortalamam 3.60 geldi advance seviyesi İngilizcem var yani TOEFL ıelts gbi sınavları rahatlıkla geçebilecek bir durumdayım,fakat kaygılarım var çünkü torpil gibi olayların olduğu öss puanına bakıldığı gibi bilgiler var ne derecede doğru.Bilgilendirebilirmisniz.Teşekkürler

  1. Selam, biraz geç olsa da cevap verebildim yorumuna kusura bakma
   Torpil gibi bir şey duymadım yatay geçişte, ben ve bu sene MIS’e geçen 2 arkadaşım da rastlamadı böyle bir olaya.
   Diğer bölümleri bilmiyorum ama olduğunu da pek zannetmiyorum.
   Her bölümün kriterleri kendi sayfasında vardır, orada ne yazıyorsa o uygulanır. Bizden ÖSS sonuç belgesi bile istenmedi, ÖSS bir kriter değildi.

 5. peki çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için, bir de ben uluslararası ilişkiler okuyorum yani Bilkent üniversitesinde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ayrı iki bölüm fakat Boğaziçi üniversitesinde siyaet bilimi ve uluslararası ilişkiler diye geçiyo ama baktım çoğu dersimiz ortak bi sorun olur mu acaba yani kabul etmeme durumları olabilir mi?

 6. Kurtulus · · Cevapla

  Merhaba ben de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde 1. sınıf MIS okuyorum buradan Boğaziçi MIS’e geçmek istiyorum ama yatay geçiş için nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum bu gireceğimiz sınav ve mülakat kısmıyla alakalı olarak sunacağınız bir örnek soru varmı ? (Boğaziçi yatay geçiş başvuruları tam olarak bu sene ne zaman başlıyor ?). Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. bahadire · · Cevapla

   http://www.bahadirefeoglu.com ‘da sorduğun soruların cevaplarınu bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: